March 30, 2017

Heyvanlara biganə qalmayaq

Çox fikirleştim ne haqda yazım bugün sonra küçedeki heyvanların tekliyinden yazmağa qerar verdim. Heyvanlara bigane qalmayaq. Gördüyünüzde it veya pişik ferq etmez başına bir sığal çekin. Pulunuz varsa marketden bir yemek alın. Artıq heryerde pişik it yemeyi satılır. İmkan yoxdursa evinizde ne varsa onlarla bölüşe bilersiz. 
 Photo by pexels
Qış aylarında maşınızı işe salmazdan evvel bir açın mator olan yeri belke orda bir pişik yatıb kim bile biler. Baxın maşınların altına, tekerlerinin üst hissesine. Çox oxuyuram bir çox saytlarda pişikleri itleri küçeden tapırlar. Onlara eziyyet eden vicdansız şexsler terefinden ne veziyetde olurlar. İnsan oxuyanda çox pis olur hetta göz yaşlarını saxla bilmir. Gelin bele heyvanlara bigane qalmayaq. Onlara isti evimizin qapılarını açaq. Sadece heyvan hekimi veterinara götürüb peyvendlerini vurdursanız sizinle yaşamağa hazırdırlar. İstedikleri bir qab yemek ve onu sevecek sahiblerinin olmasıdır. Xaricde çox var küçedeki sahibsiz heyvaları pulsuz sahiblendiren saytlar. Düzdü bizde olmasada küçedeki her bir heyvana qayğı gösterib onlara baxsaq bele yerlere ehtiyyac olmayacaq. Qorxmayın çetin gelmesin size vaxt geçdikce öyrenecksiz onlara baxmağı.  Özümde evde bir pişiye baxıram inanın çox öyreşmişem insan alışandan sonra gözü hele onu axtarır. O olmayanda adam özünü tek hiss edir. İmkanım olsaydı daha çox pişiye baxardım ama maddi gelirim olmadığı üçün birine baxıram. Çox sevirem onu. :) Heç ama heç vaxt küçeye atmayın. Deyesen bizde de bir teşkilat var mende internetde görmüstüm gedin, baxın görün nece yerdi. Fikirlerinizi menimle bölüşün. ( klik ele) Unutmayın ki eve öyreşen heçbir ev heyvanı küçede yaşaya bilmez! Bu pisliyi onlara etmeyin. Her kes kimi onlarında yaşamağa haqqı var ve bu haqqı onlardan kimse alabilmez. .
Gelin heyvanlara bigane qalmayaq onlara qayğı gösterek sevek. Uşağlara da kiçik yaşlarında heyvan sevgisi aşılayın ki gelecekde onlarda heyvanları seven bir şexs gözel bir vetendaş olsunlar.

No comments:

Post a Comment